< Atgal

Toronto kino festivalyje – Marijos Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“ pasaulinė premjera

2018.08.22

Pirmasis režisierės Marijos Kavtaradzės ilgametražis vaidybinis filmas „Išgyventi vasarą“ („Summer Survivors“) atrinktas į 43-ąjį Toronto tarptautinį kino festivalį. Pasaulinė filmo premjera šiame prestižiniame kino renginyje įvyks rugsėjo 7 d.

„Išgyventi vasarą“ – kelio filmas, kuriame pasakojama apie jauną psichologę Indrę, ką tik pradėjusią dirbti Vilniaus psichiatrinėje klinikoje. Merginai gavus užduotį nuvežti du jaunus pacientus – Paulių ir Justę – į Palangoje esančią ligoninę, paprasta išvyka plentu Vilnius-Klaipėda virsta jaudinančia ir juos visus pakeisiančia kelione, nuolatos balansuojančia tarp juoko ir ašarų.

Režisierė ir scenarijaus autorė Marija Kavtaradzė filme analizuoja dažnai daugeliui nesuprantamas, bet itin opias žmonių psichikos problemas: „Filmo pagrindiniai herojai – žmonės, sergantys sunkiomis, nematomomis ligomis. Jie gražūs ir jauni, o jų kelionė galėtų atrodyti kaip smagi draugų išvyka prie jūros šviečiant ryškiai vasaros saulei, tačiau iš tiesų jie kovoja su vidiniais demonais, prieš kuriuos kartais jaučiasi bejėgiai.“

„Režisierė nepaprastai jausmingai ir brandžiai vaizduoja psichinėmis ligomis sergančius žmones, pirmenybę teikdama ne melodramai, o subtiliam humorui. Sudėtingus filmo personažus puikiai perteikia natūrali aktorių vaidyba,“ – taip apie filmą atsiliepė vienas iš Toronto kino festivalio programos sudarytojų Dimitri Eipides. Pasak jo, „Išgyventi vasarą“ – odė tvirtai žmogaus dvasios prigimčiai, priverčianti žiūrovus praryti karčią tikrovės piliulę, ugdanti empatiją bei supratimą.

„Išgyventi vasarą“ įtrauktas į Toronto kino festivalio konkursinę programą „Atradimai“ („Discovery“), kurioje rodomi režisierių pirmieji ir antrieji ilgametražiai filmai. Filmas kartu su kitais festivalio dalyviais varžysis dėl žiūrovų skiriamo „Grolsch People’s Choice“ apdovanojimo. Ankstesniais metais šį apdovanojimą pelnė tokie pasaulinio pripažinimo sulaukę filmai kaip „Karaliaus kalba“ („The King‘s Speech“, 2010 m.), „12 metų vergovės“ („12 Years a Slave“, 2013 m.), „Kambarys“ („Room“, 2015 m.), „Kalifornijos svajos“ („La La Land“, 2016 m.).

Rugsėjo 6-16 dienomis Kanadoje vykstantis festivalis – vienas didžiausių ir reikšmingiausių kino renginių, kuriame pristatoma per 400 naujausių kino darbų. Apie festivalyje rodomus filmus kalbos netyla daugybę mėnesių. Tokį žiniasklaidos ir žiūrovų susidomėjimą lemia metai iš metų besitęsianti tendencija, jog Toronto kino festivalyje pasirodę filmai tampa „Oskaro“ apdovanojimų laureatais. Festivalyje pasirodo ne tik gausus būrys pripažintų kino žvaigždžių, bet ir svarbiausios filmų platinimo kompanijos, pardavimų agentai ir įvairių žiniasklaidos kanalų atstovai.

„Labai džiaugiamės ir didžiuojamės, jog „Išgyventi vasarą“ pasaulinė premjera įvyks tokiame reikšmingame festivalyje kaip Toronto – tai svarbus įvykis tiek mums, tiek visai Lietuvos kino industrijai. Kartu tai mums patvirtina, jog einame teisingu keliu,“ – teigia filmo prodiuserė, kino gamybos kompanijos „M-Films“ („Čiobreliai“) įkūrėja Marija Razgutė.

Pasak prodiuserės, itin jautrią filmo temą įtaigiai perteikia talentingi filmo aktoriai. Pagrindinius vaidmenis atlieka Indrė Patkauskaitė, Paulius Markevičius ir 2017 m. „Sidabrine gerve“ už geriausią antraplanį vaidmenį filme „Šventasis“ (rež. Andrius Blaževičius) apdovanota Gelminė Glemžaitė, taip pat Darius Meškauskas, Vilija Grigaitytė, Donatas Želvys, Šarūnas Puidokas.

Režisierė Marija Kavtaradzė už savo darbą kine jau yra sulaukusi pripažinimo: kartu su Marija Stonyte režisuotas trumpametražis filmas „Paskutinis žmogus, su kuriuo aš kalbėjau“ 2010 m. apdovanotas „Sidabrine gerve“ kaip geriausias studento darbas, kitas Marijos trumpo metro filmas „Man dvim keli“ 2015 m. pelnė „Sidabrinės gervės“ kiaušinį už geriausią studentišką darbą, o 2016 m. jaunoji kūrėja kartu su bendraautoriais A. Blaževičiumi ir T. Kavtaradze atsiėmė „Sidabrinę gervę“ už metų geriausio vaidybinio filmo „Šventasis“ scenarijų.

Pirmasis filmo „Išgyventi vasarą“ projekto pristatymas Lietuvoje įvyks rugsėjo 16 d. populiariosios kultūros renginyje „Comic Con Baltics“. Žiūrovai galės pamatyti filmo anonsą bei nuotraukas iš filmavimo aikštelės, taip pat pabendrauti su filmo kūrybine komanda – režisiere Marija Kavtaradze, prodiusere Marija Razgute bei pagrindiniais aktoriais – Indre Patkauskaite, Pauliumi Markevičiumi, Gelmine Glemžaite. Plačiau apie renginį: www.ccbaltics.com.

„Išgyventi vasarą“ nacionalinė premjera numatoma 2019 m. pavasarį. Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.